Odkaz Valentovičovi od Zdenky Prednej: Keď to nejde, tak to nejde

Autor: Milan Galbo | 9.7.2007 o 18:42 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  1498x

Na zajtra je prichystané zasadanie legislatívnej rady vlády, ktorá sa bude zaoberať okrem iného návrhmi ministra zdravotníctva Valentoviča. Tie sa týkajú rušenia zisku a ďalších nápadov smerujúcich k monopolizácii slovenského trhu zdravotného poistenia. Áno, je to presne tá rada, ktorá už dva krát zamietla Valentoviča, pre zjavnú protiústavnosť paškvilu čo im prichystal.

Pán minister sa o vytlačenie súkromných zdravotných poisťovní z trhu pokúša opakovane a neúnavne. Tentokrát sa o to pokúša po tretí raz za posledný rok. Bohvie, či je táto téma natoľko dôležitá, aby s  tým  pán minister zabíjal toľko drahocenného času. Slovo „zabíjal“ je v tomto prípade extra vhodné, lebo si neviem spomenúť na vhodnejší výraz, ak Valentovič ani nevie doložiť, že jeho pokusy nešliapú po ústave a medzinárodných zmluvách. Namiesto právnej analýzy ponúka verejnosti iba grotesknú odpoveď, že analýzu síce má, ale ako súkromná osoba. Preto ju nezverejní. Každopádne, posledne od ministra chcela legislatívna rada vlády, právnu analýzu, ktorá by potvrdzovala, že pripravované zákony nie sú protiústavne.

Ak ju naozaj má (čomu ja osobne neverím), čudujem sa mu, že ju nezverejní. Rady jeho kritikov sú totiž čoraz početnejšie. Smiešne je, že k pripravovanému návrhu mali a stále majú výhrady. Stoja v nich nielen zdravotníci, ale aj dosť významné inštitúcie - aj ministerstvá financiíí a spravodlivosti a aj protimonopolný úrad. Takisto úrad vlády. Plus okrem iného aj renomovaní právnici, ako napríklad ústavný právnik JUDr. Radoslav Procházka. Ktorý sa jednoznačne vyjadril, že návrhy v podobnom duchu sú protiústavné a Slovensku hrozia miliardové žaloby. Všetky tieto inštitúcie sa šokujúco zhodujú v jednom bode a síce, že návrhy by porušili princíp právnej istoty a zásadný zasah do práva vlastniť majteok a aj zásah do tzv. legitímnych očakávaní. Inými slovami, menia sa pravidlá hry, počas hry samotnej.

Keď zhrniem ich pripomienky, varujú pred týmto:

rozpor s Ústavou SR s ochranou vlastníckeho práva podľa čl. 20
rozpor s ústavným právom na podnikanie podľa čl. 35 ods. 1
rozpor s princípom právnej istoty
nepriame vyvlastnenie
obmedzenie vlastníckeho práva
porušenie ochrany zahraničných investícií


Ja k tomu dodávam ešte jedno:  katastrofa pre občanov aj doktorov

Je toho skutočne dosť a teda odborne nie je možné, aby bol takýto návrh pustený odborníkmi v legislatívnej rade ďalej. Ak áno, začnem pochybovať, či veriť tomu, že je rada naozaj nezávislá. Napriek všetkým týmto problémom a podozreniam z protiústavnosti, minister nepočúva nikoho a je odhodlaný presadiť návrhy za každú cenu. V prípade, ak napriek tomu bude, tento paškvil odsúhlasený legislatívnou radou, aj keď neviem na základe čoho by sa tak mohlo stať, bude to preukázanie toho, že rada je pod silným politickým tlakom. Ale zatiaľ dúfam, že stanovisko rady bude skutočne odborné a nie politické. V prípade ak návrhy a zákony neprejdú, bude na mieste otázka, či by mal byť ministrom naďalej človek, ktorý rok zabíjal čas hlúposťou.

Takže vážení, zajtra sa začína boj. Už teraz je zrejmé, že akokoľvek rada rozhodne, bude tu ešte čo sa týka zdravotníctva veľmi horúco.  A ja len dúfam a verím, že zvíťazí zdravý rozum, nad chtíčom a slepým fanatizmom, alebo, ako hovorí bývalý český prezident Havel, že pravda a láska, zvítazia nad lžou a nenávisťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?