Jedna zdravotná poisťovňa a prepieranie penazí v praxi

Autor: Milan Galbo | 5.10.2007 o 12:15 | Karma článku: 12,98 | Prečítané:  2076x

Kauza s oftalmologickými prístrojmi a s evidentnou korupciou pri ich nákupe prehrmela bez toho, že by sa pohol čo i len lístoček v slovenskom zdravotníctve a v strane Smer. Doteraz sa mi nad tým rozum pozastavuje. Ani pes neštekol po výborne spracovanom a vypointovanom článku reportérov Trendu. Vyzerá, že prehrmí i ďalšia kauza. Čuduj sa svete, opäť s korupčným nádychom a jasne prepojená na stranu Smer a zdravotníctvo.

To, že pán Paška je ideológom myšlienky jedinej zdravotnej poisťovne, vie už hádam každý. Aj to, že v zdravotníctve podniká a že sa mu darí. Podnikať v systéme, kde sú všetky peniaze pod kontrolou jedinej poisťovne, na ktorú majú navyše politici všetky páky, musí byť naozaj krásny spôsob, ako jednoducho zarobiť veľké peniaze. Podotýkam – na chorobe našich občanov, fuj!

Často sme mohli počuť ministra Valentoviča, ako hovorí o tom, že zisk zdravotných poisťovní musí byť "vrátený do systému". Ako také vrátenie do systému v praxi vyzerá, sa môžme pozrieť teraz.

Všeobecná zdravotná poisťovňa pred pár mesiacmi zadala priamo zákazku za predbežne 140 miliónov na systém internetovej zdravotnej knižky firme Asseco. Bez zverejnenia tendra alebo akejkoľvek súťaže. Pritom len pár mesiacov pred týmto divným krokom do tejto spoločnosti odišla z parlamentu poslankyňa za Smer Edita Angyalová a to rovno do predstavenstva spoločnosti Asseco. Že by náhoda?

Asseco vtedy samozrejme tvrdilo, že je všetko v poriadku. A že aj tak jediná spoločnosť, ktorá ma patent na takéto riešenie, je na Slovensku Asseco. Čo sa ukázalo ako lož, resp. zavádzanie práve nedávno, keď Úrad pre verejné obstarávanie nariadil prerušenie rokovania s firmou Asseco. Úrad potvrdil, že okrem Asseco mohlo túto zákazku realizovať celý rad firiem a teda takéto zadanie je netransparentné. Ak si k tomu pridáme jasné prepojenie na Smer a aj to, že v poisťovni, ktorá túto zákazku spoločnosti zadala, teda vo Všeobecnej zdravotnej, má plnú kontrolu štát a teda minister za Smer Ivan Valentovič, čo nám z toho vyjde? Stále náhoda?

A tak môžme vidieť, ako to vyzerá v praxi, keď Ivan Valentovič hovorí o tom, že zisk sa musí vrátiť do systému. Znamená to, že sa "vrátia" do systému, konkrétne do firiem prepojených na Smer, na ktorých sa niekto pekne nabalí. VšZP si síce zisk nevyplatí, ale rozdá si ho cez tretie firmy prostredníctvom korupcie. Toto ukázala prax, nie už len teória. A ja sa len obávam, že ak tu predsa len nakoniec jedinú poisťovňu budeme mať, tak tie zákazky nebudú v miliónoch, ale v miliardách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Predstavte si Mečiara ako prezidenta a Fica ako premiéra. Také peklo máme v Česku (rozhovor)

Oslabený Babiš Zemanovi vyhovuje, hovorí novinár Jaroslav Kmenta.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Zeman prekračuje ďalšiu červenú čiaru

Český prezident sa správa ako Mečiar pri amnestiách.


Už ste čítali?