Chudnite s rakovinou

Autor: Milan Galbo | 24.4.2007 o 13:48 | Karma článku: 8,21 | Prečítané:  1586x

Ktovie, či by si minister zdravotníctva Ivan Valentovič trúfol predstúpiť pred pacienta s rakovinou a oznámiť mu, že ho to mrzí, ale potrebný liek alebo adekvátnu liečbu pacient nedostane. Prečo? Nie sú na ňu peniaze, minuli sa už na lieky na chudnutie a rôzne rastlinné preparáty. Súrne ich potrebovali pacienti s nadváhou alebo mierne deravou pamäťou. I. Valentovič totiž naháňa peniaze, ktoré unikajú zo zdravotníctva. Chvályhodné. Zatiaľ ich doluje v zdravotných poisťovniach. Chyba. Skutočné čierne diery slovenského zdravotníctva sú úplne inde. Jedna z nich je v poradnom orgáne I. Valentoviča.

Onedlho by mal byť zverejnený zoznam liekov platný od júla 2007. Podľa informácií zo zasadnutia kategorizačnej komisie by sa mal v ňom objaviť aj liek, ktorý je registrovaný ako doplnok diéty a fyzickej aktivity na redukciu telesnej hmotnosti za približne štyri tisícky korún (mesačne). Pritom v mnohých krajinách je tento liek voľne dostupný a dokonca sa dá kúpiť aj prostredníctvom Internetu. Navyše jeho doterajšie terapeutické prínosy nie sú dostatočne zdokumentované. Napriek tomu sa bude uhrádzať z vyzbieraných odvodov. A to nie malou čiastkou. Poisťovne by mali hradiť 70% jeho ceny. Áno, obezita začína byť hrozbou, no Slovákov ešte stále najviac ohrozujú úplne iné choroby - kardiovaskulárne a nádorové. Tie by mali byť prioritou.

Na ministerstve zdravotníctva zasadá kategorizačná komisia pre lieky. Je to poradný orgán ministra určujúci ceny liekov a to, či ich platí zdravotná poisťovňa z verejného zdravotného poistenia alebo si ich pacienti hradia sami. V zdravotníckych kruhoch sa nahlas hovorí o neobjektívnosti niektorých členov komisie, ktorí podliehajú lobingu farmaceutických firiem. A popravde ma to vôbec neprekvapuje. Teoreticky by mala kategorizačná komisia brať do úvahy fakt, že z verejného poistenia treba preplácať len to, čo pacienti naozaj potrebujú a čo má osvedčené klinické účinky. Bohužiaľ, funguje to iba teoreticky. A ospravedlnením pre súčasného ministra nie je to, že netransparentná a neefektívna lieková politika patrila aj k výbave jeho predchodcov.

Kategorizačná komisia nemala problém odsúhlasiť ani to, že namiesto skutočne chorých pacientov sa budú z vyzbieraného poistného liečiť aj tí, ktorým sa hodí rastlinný preparát napríklad na zlepšenie pamäti voľne dostupný v lekárni. A do tretice, všetci sa poskladáme na liek na zníženie cholesterolu, hoci existujú jeho voľnopredajné ekvivalenty. Bohvie kto uvedené lieky na Slovensku distribuuje....

Minister zdravotníctva vo veľkom kritizuje zdravotné poisťovne, no nie je schopný si urobiť poriadok ani na vlastnom ministerstve. A nielen preto, lebo hasiť sa má tam, kde je najväčší oheň – a tým sú v slovenskom zdravotníctve neefektívne nemocnice a práve lieky, na ktoré ide vyše tridsať miliárd korún ročne. Ale hlavne preto, lebo vyhadzovať peniaze von oknom, zatiaľ čo pacienti potrebujú nové moderné lieky a v zdravotníctve finančnú stabilitu, nie je ničím iným, ako postupným zabíjaním slovenského zdravotníctva a čo je horšie i slovenského pacienta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?