Je alebo nie je zdravie tovar?

Autor: Milan Galbo | 25.5.2007 o 9:34 | Karma článku: 9,42 | Prečítané:  1241x

V nedeľu som si pozrel vystúpenie pána Valentoviča v diskusnej relácii Na telo. Musím zareagovať na niekoľko hlúpostí a dezinformácií zo strany ministra.

Minister tvrdí, že dnes de facto konkurenciu v zdravotnom poistení nemáme i napriek pluralite. Pán minister...

Zdravotné poisťovne platia za výkony lekárom rozdielne. Kým všeobecne platí pravidlo, že súkromné poisťovne platia včas a viac, tak napr. VšZP s platbami mešká a platí menej. Neveríte? Skúste sa opýtať svojho doktora, aké má skúsenosti s  poisťovňami. Ale nech Vám odpovedá ozaj úprimne! Pretože lekári sa často v dôsledku strachu o to, že prídu o zmluvu s najväčšou a najsilnejšou Všeobecnou zdravotnou, o nej vyjadrujú pochvalne, hoci realita je úplne iná.

Vraj konkurencia je vtedy, ak by vyberanie peňazí nebolo nariadené zákonom. Dokonca pán minister povedal takú hlúposť, že 01.01. sa majiteľ poisťovne zobudí a má o pár miliárd na účte viac bez akejkoľvek práce. Samozrejme, že je to veľmi nešťastne zjednodušený výklad pravidiel. Tie peniaze totiž na tom účte nezostávajú, idú lekárom, nemocniciacm, na lieky, vyšetrenia.

A navyše, ľudia si predsa, vyberajú komu zveria svoje peniaze. Tak isto ako v druhom pilieri. Ani tam neexistuje konkurencia, aj keď sú odvody do druhého piliera nariadené zákonom? Kiežby to bolo také jednoduché. Poisťovne musia predsa bojovať o poistencov. A bojujú práve výhodami a lepším servisom. Bojujú kvalitou. Aj keď treba uznať, že priestor na zlepšenie produktov a služieb pre poistencov je veľký a poisťovne sa iba rozbiehajú. Ak sa ľuďom nebude páčiť prístup jednej, môžu prejsť k inej. Tým bude motivovať každú poisťovňu robiť kvalitné služby - pre ľudí. Čo je na tomto k nepochopeniu?
Celý problém je v tom, že ľudia na Slovensku nie sú ešte zvyknutí dávať najavo svoj nesúhlas a nespokojnosť.

Dlh štátnych zdravotníckych zariadení rastie. Argument, že 1,5 mld. Sk, ktoré majú súkromné zdravotné poisťovne v podobe čistého zisku a dlh rastie kvôli týmto peniazom, je absurdný a neobstojí. Dlh nespôsobujú poisťovne, ale neefektívne fungovanie veľkých nemocníc, neuprataná sieť zdravotníckych zariadení, príliš veľký rozsah diagnóz hradených z povinných odvodov. A v nemocniciach konkrétne byrokracia, prezamestnanosť a rôzne „kamarádšafty“ pri nákupe prístrojov a dodávaní iných služieb od tretích strán (napríklad pranie, strava, atď.). To sú skutočné čierne diery slovenského zdravotníctva!

Chce nám pán minister povedať, že keď bude len jedna zdravotná poisťovňa, bude na Slovensku blahobyt? Tomu snáď neverí ani on sám. Pán minister, spýtajte sa lekárov, ľudí čo pracujú v zdravotníctve. Ako sa kedysi kupovali zdravotnícke pomôcky, prístroje a mnohomiliónové technológie priamym zadaním. Nehovoriac o tom, že v nemocnici nebolo človeka, ktorý by nakúpené prístroje dokázal aj použiť. Sám viete, že sa tak deje ešte aj teraz... Samozrejme len v tých štátnych. A ako dnes pán Paška a ľudia jemu blízky zarábajú, ak by som použil vašu rétoriku na zdraví a utrpení iných. Ak zdravie nie je tovar, prosím, upracte si vo fakultných nemocniciach, ktoré sú vo Vašej pôsobnosti. Možno sa už potom nebudú musieť robiť verejné zbierky na mnohomiliónové prístroje, veď predsa zdravie nie je tovar.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?