Výzva všetkým ženám - rakovina sa dá poraziť

Autor: Milan Galbo | 29.5.2007 o 9:28 | Karma článku: 8,60 | Prečítané:  1787x

Ak si prečítate tento článok, prosím upozornite na fakty v ňom uvedené svojich známych, šírte osvetu, možno zachránite ľudský život.

Viem aké je to nepríjemné. Vidím to na svojej žene, vždy keď má ísť na mamografiu, bojí sa. Chápem ju. Je to ťažké, každý sa bojí, že mu niečo nájdu. Je to logické a pritom tak hlúpe. Ak mi to nenájdu a mám to, je to lepšie riešenie?

Rakovina prsníka je najčastejšou príčinou úmrtia žien vo veku od 35 do 59 rokov. Ročne v európskej únii na toto ochorenie zomrie 88 000 žien.

V počiatočných fázach rakoviny prsníka je liečiteľnosť až 90%! Až 9 z 10 žien sa môže včasnou diagnostikou vyliečiť. Veď to je úžasné číslo. Nie je lepšie vedieť, ako nevedieť? Muži buďte zodpovední, sledujte či práve vaša žena dodržiava pravidelné prehliadky, či si robí samovyšetrenie, či navštevuje svojho lekára. Opakujem 9 z 10 žien sa včasnou diagnostikou môže vyliečiť.

Muži choďte so svojimi ženami na vyšetrenie. Možno práve vy svojej žene zachránite život svojou zodpovednosťou. Videl som mnoho prípadov, pre ktoré už bolo bohužiaľ neskoro. Výčitky, plač, beznádej, je vždy veľmi ťažké sledovať, ako umiera žena, ktorá "len" zanedbala prevenciu.

Doteraz som zaevidoval niekoľko osvetových kampaní, či už z radov neziskových organizácií alebo súkromného sektora napríklad Avon. Reálne však až súkromná zdravotná poisťovňa (Dôvera) pridala k osvete konkrétny čin – preventívne vyšetrenie na mamografe priblížila bližšie k svojim poistenkyniam. Na vyšetrenie sa nečaká, dá sa naň pohodlne objednať, personál je milí a ústretoví. Len dúfam, že dostatok žien pochopí, že na kontrolu treba chodiť pravidelne. Možno im to zachráni život. Kiežby aj štátne zdravotné poisťovne robili podobné aktivity a neriešili len hlúpe zľavy v predajniach, fitnescentrách, atď. Koľko zachránených životov, by to znamenalo?

Ľudia, ktorí čítate tento článok, prosím, pripomeňte ženám vo svojom okolí dôležitosť pravidelných návštev lekára. Možno aj tento článok niekomu zachráni život.

Informácie o tom, ako vyšetrenie prebieha a ako si môžte urobiť samovyšetrenie prsníka
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?