Lekári vravia jednej poisťovni: NIE!

Autor: Milan Galbo | 15.6.2007 o 11:18 | Karma článku: 7,14 | Prečítané:  2975x

Dostali sa mi do rúk Zdravotnícke noviny zo dňa 07.06.2007. Je tam uverejnená anketa s dvoma otázkami, ktoré položili poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Tá druhá znie:

Je prípadná jedna štátna zdravotná poisťovňa, ktorej vznik presadzuje premiér Róbert Fico a minister zdravotníctva Ivan Valentovič, výhodou, alebo by mala realizácia tejto myšlienky v praxi skôr nevýhody? Aké sú vaše doterajšie skúsenosti s verejnoprávnou a súkromnou zdravotnou poisťovňou?


Ak si náhodou súčasná vláda a vedenie ministerstva zdravotníctva myslí, že robí niečo, s čím súhlasia lekári, tak sa hlboko mýli. Stačí si prečítať nasledujúce odpovede. Dovolím si ich zo Zdravotníckych novín odcitovať. Ak sa Vám nechce čítať všetky, uľahčím Vám to. Lekári vravia jednej poisťovni nie. Alebo inak, väčšina nesúhlasí s tým, čo neúnavne presadzuje minister zdravotníctva Valentovič.


MUDr. Adriana Šufliarska, všeobecná lekárka pre deti a dorast. Bratislava


Jedna poisťovňa má nevýhody. Keď existuje konkurencia medzi poisťovňami, bojujú medzi sebou o poistenca a vlastne ponúkajú aj lekárom podmienky, ktoré sú v určitých prípadoch lepšie. Súkromné poisťovne trocha tlačia verejnoprávnu, aby poskytovala viac financií pre poistencov, a tým pádom aj pre lekárov.MUDr. Michal Šafarín, všeobecný lekár pre dospelých, Bratislava


Som skôr za pluralitu zdravotných poisťovní. Ťažko sa dá povedať dopredu, ako by v praxi fungovala jedna zdravotná poisťovňa, ale čas by ukázal či by to prinieslo výhody. Záviselo by to od podmienok , ktoré by boli vytvorené.


MUDr. Jozef Fábry, zubný lekár, Bratislava 


Je to opäť politické rozhodnutie, lebo doteraz sa nespravilo nič, a toto je len nafúknutá bublina, okolo ktorej je veľa kriku. Pluralita rozhodne núti jednotlivé poisťovne na určitý pohyb v rokovaniach s poskytovateľmi.


MUDr. Eva Kollárova, všeobecná lekárka pre deti a dorast, Trnava 


Som pediatrička, to pre mňa znamená 100 % všetkých poistencov vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá si môže diktovať podmienky. Je to poisťovňa, ktorá má najnižšie kapitačné platby, najnižšie sumy za prevencie, neprepláca návštevy, ani prvé vyšetrenia novorodencov, má problémy so zaevidovaním a preplácaním novorodencov príslušnému pediatrovi. Kontrola vyfaktúrovaných výkonov je nezrozumiteľná, zúčtovacie výkazy sú nejasné, nepreplatené výkony nie sú definované. Neprepláca poistencom očkovacie vakcíny ako niektoré iné poisťovne, neprepláca vyšetrenie C-reaktívneho proteínu. Som súkromná podnikateľka, ktorej má diktovať podmienky jedna štátna poisťovňa.MUDr. Mário Moro, všeobecný lekár pre deti a dorast, Cífer


Pre občana - dieťa to neprinesie nič pozitívne. Pre občana - lekára, to tiež neprinesie nič pozitívne. Tak nerozumiem, o čom tento, zatiaľ neúspešný, legislatívny pokus je. Nič pozitívne nerieši, ale niekto to možno bude hodnotiť, ako významný reformný krok.


MUDr. Ján Gašič, zubný lekár, Partizánske 

 Sú štáty, kde je jedna zdravotná poisťovňa, ale tak sa rozhodli hneď na začiatku. U nás je pluralita zdravotných poisťovní a nemyslím si, že jedna poisťovňa by bola výhodou pre pacienta alebo poskytovateľa, skôr vidím negatíva systému monopolu takejto poisťovne. MUDr. Július Ladický, zubný lekár, Topoľčany


Jedna zdravotná poisťovňa nie je vôbec výhodou ani pre poskytovateľov, ani pre poistencov. Máme svoje skúsenosti, keď tu bol monopol jednej poisťovne a nechceli by sme, aby sa to vrátilo. Sme za zdravé konkurenčné prostredie v medziach zákona. Mimochodom, pýtam sa, či je presne definované čo sa rozumie pod správnym fondom - jednotlivé položky podľa jednotnej metodiky vo všetkých poisťovniach?  Najväčšia verejnoprávna poisťovňa najmenej prispieva na ošetrenia svojim poistencom. Bod hodnotí sumou 1,45 Sk, oproti súkromným, ktoré majú hodnotu bodu 1,80 až 2 Sk. Poistenci verejnoprávnej zdravotnej poisťovne dnes u zubného lekára doplácajú za amalgámovú plombu o 165 SK viac, za ošetrenie koreňového kanálika napríklad šestky doplácajú viac o 330 Sk, za navrhnutie fixného mostíka doplácajú taktiež o 330 Sk viac, ako poistenci súkromných poisťovní. Ďalším problémom je limitácia výkonov a metodika výpočtu finančných objemov. Príčina je dlhodobá a spočíva v podfinancovaní stomatologickej starostlivosti.


Verejnoprávna poisťovňa z ročného rozpočtu dáva na stomatológiu len 3,31% súkromné poisťovne od 4,7 do 5,2% - tu vidieť príčinu prečo poistenci verejnoprávnej poisťovne najviac doplácajú a najdlhšie čakajú na detské strojčeky a zubné protézy. Limity sú aj v súkromných poisťovniach, ale tie sa postupne upravujú smerom hore v priemere o 16 až 25%. Protézy u dospelých a strojčeky u detí riešia súkromné poisťovne pružnejšie pomocou priebežného uvoľňovania finančných prostriedkov, takže v tomto období máme u nich minimálne poradovníky na uvedené práce. Dobré skúsenosti s priebežným uvoľňovaním finančných prostriedkov na detské strojčeky a zubné protézy máme aj so Spoločnou zdravotnou poisťovňou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.


Už ste čítali?